Paratifusz
2006.04.02. 16:26
A szalmonella kórokozoja felelös a
betegségért.
A tünetek elesettség, bágyattság, étvágytalanság. Megtelepedhet a baktérium a vese máj, egyébb szervekben is.
Ahol a kórokozók befészkelödnek ott az izületek megduzzadnak becsómósodnak:
Fertözött galamb barnás-zöld nyálkás bélsara:
A szalmonella elszaporodása vaksághoz is vezethet:
1. sz. táblázat. A galamboknál ízületgyulladást kiváltó baktériumok |
- Staphylococcus
- Streptococcus
- Escherichia
- Salmonella
- Mycoplasma
| | A versenygalambok egyik legfélelmetesebb betegsége a bakteriális ízületgyulladás. A gyors és hatékony gyógykezelés ezen problémánál különösen fontos, hiszen a hosszú ideig tartó, feltételezésekre alapozott terápiák egy életre tönkretehetik a galambok ízületeit, ezen keresztül repképességüket, versenyteljesítményüket.
A gyakorlati tapasztalat azt mutatja, hogy a bakteriális ízületgyulladások döntő többségét (70-80%) Salmonella baktérium okozza. Érdemes tehát erről a baktériumról és az ellene való védekezési lehetőségekről bővebben beszélni. A védekezés hatékony megszervezéséhez elengedhetetlen ismerni a Salmonella útját a bélből az ízületi üregbe. A fertőzés szinte kivétel nélkül a bélben történő megtelepedéssel kezdődik, ami első hallásra talán magától értetődőnek tűnik, de ha figyelembe vesszük azt a tényt, hogy a bélben elég jelentős mennyiségben találhatók baktériumok, akkor beláthatjuk: ez nem is olyan könnyű feladat a kórokozónak. A kórfejlődés következő fázisában a baktérium a bélből a vérpályába jut, és onnét szóródik a szervezetben. Ilyenkor a galamb lázas (húgysav válik ki a székletből, amely fehér színt kölcsönöz az ürüléknek), vízfogyasztása megnő (akár duplájára), és magas számban ürít patogén csírákat a székletével. A szervezet védekező mechanizmusának köszönhetően ellenanyagok kezdenek termelődni a Salmonellával szemben, melynek eredményeképpen az immunrendszer a számára könnyen hozzáférhető helyekről eltünteti a kórokozót. Sajnos az ízület erősen védett helynek számít, így ott annak ellenére folytatódik a Salmonella szaporodása, hogy a vérpályában igen magas ellenanyagszint mérhető. Fontos tudnunk, hogy a magas ellenanyag-koncetrációnak köszönhetően ilyenkor már sokszor eltűnnek a Salmonellák a bélből, ezért az innen végzett vizsgálat negatív eredményt mutathat. Az ellenanyagok megjelenésekor szokott kialakulni a mindenki számára jól ismert kép: az ízületben nagy mennyiségű, mucinos, sárgás, nyúlós váladék jelenik meg. Érdekes módon a gyulladás majdnem mindig csak a szárny egyik ízületére korlátozódik. Ha a heveny gyulladásos folyamatok nem tudják elpusztítani az ízületben megbújó baktériumokat (ami igen gyakori jelenség), akkor a szervezet "stratégiát vált". A kórokozókat megpróbálja kötőszövetes tokkal elhatárolni a szervezet többi részétől. E folyamatnak köszönhetően visszafordíthatatlan, operálhatatlan összenövések alakulnak ki az ízületben, és a madár repképtelenné válik. A kötőszövetes átépüléssel az ízületi duzzanat megjelenésétől számított 3. héttől kell számolni, ezért is fontos, hogy mielőbb megkezdjük a gyógykezelést.
A fertőzési lánc ismeretében a következő lehetőségek állnak rendelkezésünkre, hogy megakadályozzuk az Salmonella ízületbe jutását:
- A bélben történő megtelepedés a fertőzési lánc első eleme, amelyet azzal lehet a legkönnyebben megakadályozni, hogy állandóan magas szinten tartjuk a bélben lévő normál baktériumok számát és arányát. Ezt úgy érhetjük el, ha minél kevesebb alkalommal adunk antibiotikumot galambjainknak.
Itt kell megemlíteni azon veszélyes tévhitet, miszerint a havonta adott 2-3 napos antibiotikum alkalmazásával megelőzhető a Salmonellózis. Holott ennek épp az ellenkezője igaz: mivel az antibiotikum kiirtja a bélflórát, lehetőséget teremt a kórokozó megtelepedésére. Egyébként sincs értelme a "prevenciós" antibiotikum-adásnak, mert ha a szervezetben jelen van a kórokozó, akkor nem elég 3 napig adni az antibiotikumot, ha pedig nincs ott a kórokozó, akkor nincs mire hasson az antibiotikum, amely így csak a normál bélflórát gyéríti. Erről meg tudjuk, hogy igen veszélyes. A "prevenciós" itatás ellen szól az az egyszerű érv is, hogy a szervezetből pár nap alatt teljesen kiürül az antibiotikum, ellenben a bélflóra teljes regenerációjához hetek kellenek. Így a "prevenciós" antibiotikum az itatás után semmilyen védő hatást nem tud kifejteni, azonban hetekre alkalmas viszonyokat nyújt a kórokozó megtelepedésére.
- B. A kórokozó a bélben történő megtelepedés után a vérpályába jut. Fiziológiás körülmények között a bélhámsejtek gátat szabnak a Salmonellának, de a hámon lévő mikrosérülések ablakot nyitnak a baktériumnak. Ilyen mikrosérüléseket okoznak a paraziták (férgek, coccidiumok). Fontos hangsúlyozni, hogy a paraziták kis száma - mely semmilyen látható kóros elváltozást nem okoz a székletben - képes akkora rombolást végezni a bélhámsejteken, hogy a Salmonella könnyedén bejut a bélből a vérpályába.
Ezért lényeges a széklet rendszeres vizsgálata (minimum félévente) még abban az esetben is, ha nem látunk semmilyen rendellenességet.
- C. A baktérium vérpályába történő bejutását akadályozza a vérben keringő ellenanyag magas szintje, melyet védőoltásokal lehet kialakítani. Hazánkban jelenleg 2 megoldás közül választhatunk, ha Salmonella elleni oltóanyagot szeretnénk vásárolni.
Egyik lehetőségünk a gyári oltóanyag megvásárlása (Colombovac Paratyphus, 50 adagos), mely várhatóan a cikk megjelenésekor kerül forgalomba. Másik alternatívánk a telepspecifikus vakcina készíttetése. A telepspecifikus vakcina különféle előnyökkel és hátrányokkal rendelkezik a gyári oltóanyaghoz viszonyítva. Leginkább említésre méltó előnye az, hogy az állományból izolált baktériumból készül az oltóanyag, így az optimális immunitást tudjuk elérni. Hátránya viszont, hogy csak akkor van lehetőség az oltóanyag elkészítésére, ha az állományból már egyszer izolálták a kórokozót.
A védekezési lehetőségek összegzése:
- Stabil bélflóra (vitamin és probiotikumok alkalmazásával, antibiotikum itatása CSAK gyógykezelésre, szükség esetén)
- Parazitózistól való mentesség (rendszeres vizsgálat javasolt)
- Jó immunitás kialakítása (vakcina használata évente 1 alkalommal)
Ha már bekövetkezett a fertőződés, akkor elkerülhetetlen a gyógykezelés mielőbbi elkezdése. A gyógyító munka első lépéseként az ízületben felhalmozott gyulladásos izzadmányt kell eltávolítani. Ezzel a lépéssel nemcsak a szervezetet szabadítjuk meg a baktériumok tömegétől, hanem mintát is nyerünk a vizsgálathoz. A kórokozó kitenyésztésével lehetőség nyílik a baktérium antibiotikum-érzékenységének meghatározására, mely garanciát nyújt a sikeres gyógykezeléshez. További - fentebb már ismertetett - előny, hogy a kórokozó kitenyésztésével telepspecifikus vakcinát tudunk készíttetni, amellyel a legjobb védőhatást érhetjük el. Az antibiotikum adagolásánál szem előtt kell tartani, hogy a baktérium igen védett helyen van, ezért folyamatos itatással kell a megfelelő antibiotikum-koncetrációt fenntartani. Az injekciós készítményekkel csak lökésterápiát lehet biztosítani, amely ebben az esetben kontraindikált. A gyógykezelést minimun 10-12 napig folytatni kell, még akkor is, ha a gyógykezelés alatt a galambon hasmenéses tünetek jelentkeznek.
|